Dlaczego strój kąpielowy nie nadaje się do sauny

8 Lu

Jestem wielkim miłośnikiem sauny i w każdym momencie, gdy mam taką okazję, korzystam z jej uroków. Dzisiaj byłem na siłowni w klubie Calypso. Po godzinie treningu przyszedł czas na relaks i rozluźnienie zmęczonych mięśni. A że sauna jest idealnym miejscem na regenerację, zrzuciłem ubranie, wbiłem się w ręcznik i rozpocząłem saunowanie. Najpierw sauna sucha, zimny prysznic, odpoczynek. Potem fińska, zimny prysznic i odpoczynek. I tak parę razy.

Gdy drugi raz siedziałem w saunie fińskiej, dołączyła do mnie para, najprawdopodobniej studentów z Ciechanowa – tyle się można dowiedzieć o ludziach przebywając z nimi na 6 metrach kwadratowych, a nie trzeba się nawet odzywać! Moją uwagę zwrócił fakt, że oboje przyszli w strojach kąpielowych i to mimo, że przed saunami wiszą wielkie znaki zabraniające takiego zachowania! Niewidomi? Czy tylko abnegaci? A może po prostu mający swoje zdanie? W sumie bez znaczenia. Istotne jest to, że takim zachowaniem robią krzywdę, nie tylko przesiadującym z nimi ludziom (powiedzmy sobie szczerze: jak często pierzemy stroje kąpielowe? a bakterie najlepiej rozwijają się w cieple i wilgoci), ale przede wszystkim sobie.

Dlaczego warto więc wchodzić do sauny bez stroju? Oto parę powodów:

1. Pozwalasz skórze oddychać!

Sauna służy przede wszystkim wypoceniu się i wyrzuceniu z siebie toksyn. Tymczasem okrywanie się strojem kąpielowym powoduje, że skóra nie ma szans na oddychanie – tkaniny sztuczne skutecznie ograniczają cyrkulację powietrza. Nie zachęcam tu wszystkich do siedzenia w saunie nago. Choć tak jest najlepiej, nie każdemu to pasuje. Ale przecież możemy okryć szczelnie wstydliwe partie ciała ręcznikiem bawełnianym. Nie zachowujemy się „nieobyczajnie”, a skóra swobodnie oddaje na zewnątrz to co zbędne.

2. Zapobiegasz odparzeniom!

Nie oszukujmy się. Żadne stroje kąpielowe, które wykonane są z tkanin sztucznych nie są stworzone do pracy w wysokich temperaturach. Pamiętajmy, że ubranie w saunie dodatkowo podnosi temperaturę panującą pomiędzy skórą a tkaniną, przez co szczególnie używając strojów wykonanych ze słabej jakości tkanin, słabo odprowadzających ciepło na zewnątrz narażamy się na bardzo nieprzyjemne odparzenia.

3. Oszczędzasz płuca!

Stroje kąpielowe, szczególnie te z gorszej jakości tkanin, pod wpływem wysokiej temperatury mogą „parować” substancjami toksycznymi. Przez to zamiast działać leczniczo na drogi oddechowe, zdecydowanie im szkodzimy.

4. Nie ma obawy że strój się do Ciebie przyklei!

Pewnego razu, gdy byłem jeszcze młody i głupi, wszedłem do sauny w moich ulubionych spodenkach kąpielowych. Siedziałem może z dziesięć minut. Trochę mnie paliło tam na dole, ale byłem twardy i jakoś to zniosłem. Gorzej było później. Gdy próbowałem zdjąć spodenki okazało się że gumka w spodenkach pod wpływem temperatury stwardniała i skurczyła się, przez co spodenki szczelnie przylegały do skóry i nie chciały dać się zdjąć. Musiałem więc odczekać aż spodenki wyschną i dopiero wówczas mogłem wrócić do domu, gdzie w ruch poszły nożyczki…

5. Bez stroju nie znaczy na golasa!

To, że nie założysz stroju do sauny, nie znaczy że musisz siedzieć w niej nago. Oczywiście regulamin nakazuje aby żadna część ciała nie dotykała bezpośrednio desek, ale są na to sposoby. Wystarczy wziąć dwa ręczniki. Jeden podłóż pod siedzenie i nogi, a drugim się owiń. Ja osobiście preferuję nawet trzy:) Trzeci służy mi do wytarcia się po całym seansie saunowym, gdy dwa pozostałe są już mokre od potu.

6. Pod prysznicem nikt nie musi Cię oglądać!

Zdaję sobie sprawę, że część osób, szczególnie kobiet może czuć dyskomfort związany z tym, że korzystając z prysznica bez stroju, po wyjściu z sauny naraża się na wzrok podglądaczy, którzy mimo, że widzą wiszący przy prysznicu ręcznik dla pewności „sprawdzają czy ktoś tam na pewno jest”. Pamiętajmy jednak że nie musimy korzystać z pryszniców przy saunie. Zawsze możemy wrócić do przebieralni, które nie są koedukacyjne i dopiero tam się obmyć, unikając wzroku płci przeciwnej.

7. Pełen relaks!

Wyluzujcie. Nikt (albo prawie nikt) nie przychodzi na saunę, żeby zaglądać Wam pod ręcznik. Kluczem do pełnego relaksu jest odrzucenie trosk dnia codziennego i wyciszenie się. Zakładając strój przynosisz do sauny swoje kompleksy i jeszcze bardziej zwracasz na siebie uwagę! Oprócz tej dwójki z Ciechanowa nie pamiętam nikogo z tej sauny!

8. A Wy jakie znacie jeszcze powody?

Całe szczęście przykładów takich jak ta dwójka jest coraz mniej. Większość ludzi zdejmuje strój i przebywa w saunie w ręczniku. Większość nie ma odwagi się rozebrać do naga, co jest powszechne na zachodzie, ale to akurat nie jest problemem. Problemem mogą być za to „sprytniejsi od sprytniejszych”:) Przy mojej wcześniejszej wizycie na tej samej saunie spotkałem się z rozmową dwóch Panów po 60-tce, którzy dopiero co weszli do przestrzeni saunowej. Jeden z nich na widok znaku „zakaz stroju” wzdrygnął się:

– Ale tu trzeba zdjąć majtki!

Na co drugi:

– Eee, tam! Ja mam na to sposób. Zakładam ręczniczek i nic nie widać!

Pomyślałem że chodzi o sposób na zdjęcie majtek. Tymczasem Pan naciągnął ręcznik na spodenki i wszedł do sauny. Ciekawe kogo chciał oszukać?

Zdjęcie na głównej: thomaswanhoff, Flickr.com

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Dlaczego strój kąpielowy nie nadaje się do sauny”

  1. Andrzej Sypniewski Kwiecień 27, 2014 @ 11:21 am #

    Bardzo ale to bardzo trafne spostrzeżenia na temat dlaczego nie należy „wnosić” do sauny strojów kąpielowych. Ja jeszcze czytałem informacje na ten temat, że wnosząc do sauny na strojach kąpielowych chlor z basenu( bo przecież obmycie się pod natryskiem całości nigdy nie wypłuka ) przy wysokiej temperaturze powoduje reakcję chemiczną chlor+pot wyniku której tworzą się trichloriny,
    które są szkodliwe dla dróg oddechowych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: