Dlaczego każdy Polak powinien obejrzeć Django

13 Lu

O tym filmie powiedziano i napisano już prawie wszystko. Co istotne, głównie w pozytywnym kontekście. W prestiżowym rankingu serwisu Filmweb.pl film znajduje się w pierwszej dziesiątce najlepszych filmów wszechczasów, to także jest znakomita rekomendacja. Jednak istnieją również inne powody, dla których warto obejrzeć ten film.

Dlaczego każdy Polak powinien obejrzeć ten film?

Bo żaden inny nie opowiada lepiej o historii niewolnictwa

Nawet amerykańska epopeja narodowa w postaci filmu Lincoln, nie jest w stanie lepiej oddać tego czym było niewolnictwo. Z jak wielkim poniżeniem spotykali się czarnoskórzy i jak długą drogę musieli przebyć do wolności.  A Quentinowi Tarantino udało się to znakomicie i to jakby tylko przy okazji.

Bo jedna scena z tego filmu śmieszy bardziej niż wszystkie polskie komedie z 2012 roku razem wzięte

Polscy scenarzyści filmów komediowych powinni obejrzeć, i to wielokrotnie, jedyną śmieszną scenę z tego filmu. Scenę, w której trzydziestu kowbojów w płóciennych, białych workach przygotowuje się do zaatakowania Django i Dr Schultza.  Scena trwa może dwie albo trzy minuty, ale rozbawia do łez. Sprawia, że ponury film zyskuje nowy blask.

Tarantino nie sili się w niej na powtarzanie dowcipów z internetowych memów, jak to robi się w polskich filmach. Nie sypie przekleństwami, żeby rozbawić publiczność w „gangsterskim stylu”. Nie kopiuje. Zamiast tego króluje żart sytuacyjny i proste komentarze, które najpierw wywołują uśmiech, potem rozbawienie, a kończą się spazmatycznym śmiechem. I tak to się powinno robić!

Bo warto mieć swoje zdanie

Django to naprawdę dobry film, trzymający w napięciu od pierwszej do ostatniej sekundy. Poruszająca opowieść o miłości i nienawiści, o dobru i złu. I w końcu jest to film naznaczony groteskowością, wszechobecną w twórczości Tarantino.  Nie jest to może film tak kultowy jak Pulp Fiction, ale z całą pewnością taki, który trzeba znać!

Jest to drugi po Poradniku pozytywnego myślenia film, który oglądałem w tym roku i jednocześnie drugi, który naprawdę mnie zachwycił. A przede mną jeszcze parę naprawdę dobrych filmów, o których pisałem w moim wcześniejszym poście.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: